Vitamín D je pre nás životne dôležitý. Telo ho získava z cholesterolu. Pri tomto procese však musí byť koža vytavená slnečnému žiareniu. Vitamín D môže naše telo získať aj z externých zdrojov, t.j. z potravy. Nachádza sa najmä v mliečných výrobkoch a rybách. No je takmer nemožné získať pre telo potrebné množstvo vitamínu D iba z potravín.

Vitamín D je pre organizmus dôležitý z rôznych dôvodov. Umožňuje a reguluje vstrebávanie vápnika a fosforu, podporuje správnu činnosť svalstva a imunitného systému, napomáha vstrebávaniu minerálov v črevách a napomáha udržiavaniu zubov a kostí v perfektnom stave.

Vzhľadom na pozitívny vplyv vitamínu D pre organizmus, je veľmi dôležité udržiavať jeho dostatočnú hladinu v organizme. Niektorí ľudia sú dokonca náchylnejší k nedostatku vitamínu D viac ako iní. Napríklad starší a obézni ľudia, alebo ľudia s tmavšou pleťou. Taktiež aj ľudia žijúci ďaleko od rovníka, tráviaci veľa času v interiéri alebo tí, čo jedia málo rýb alebo nepijú mlieko.

Aké sú prejavy nedostatku vitamínu D

  • častá chorobnosť – vzhľadom na význam vitamínu D pre imunitný systém je častá chorobnosť a infekcie typickým príznakom jeho nedostatku
  • psychická nepohoda a depresie – je preukázaná súvislosť nízkej hladiny vitamínu D a depresie
  • Chronická únava a ospalosť – tieto problémy môžu byť taktiež spôsobené nedostatkom vitamínu D
  • Bolesti chrbta, svalstva a kostí a strata kostnej hmotnosti – hlavne vo vyššom veku zvyknú byť tieto príznaky nedostatku vitamínu dosť časté
  • Zhoršenie hojenia rán – pomalé hojenie a zápaly rán sú taktiež častým príznakom

Čo robiť pri nedostatku vitamínu D

V prípade, že máte niektoré príznaky nedostatku vitamínu D, určite sa poraďte so svojim lekárom. Následne môžete zvýšiť konzumáciu potravín bohatých na vitamín D, zvýšte čas pobytu na slnku alebo si kúpte doplnky výživy obsahujúce vitamín D. S výberom správneho doplnku Vám naši lekárnici kedykoľvek veľmi radi pomôžu.

Rada na záver

Ak si myslíte, že môžete trpieť nedostatkom vitamínu D, potom je veľmi dôležité, aby ste sa poradili so svojím lekárom. Našťastie nedostatok vitamínu D sa dá zvyčajne ľahko napraviť.
Buď zvýšite svoj pobyt na slnku alebo budete jesť viac potravín bohatých na vitamín D. K tomu všetkému si môžete v čase nízkej hladiny kúpiť tabletky s vitamínom D.
Odporúčaná denná dávka sa obvykle pohybuje okolo 400 až 800 IU, ale mnohí výživoví odborníci tvrdia, že by ho mali telu dopriať ešte viac. Nedostatok vitamínu D je prekvapivo veľmi častý.

www.mojavyziva.sk